بانوی امدادگر کوهدشتی خود را وقف محرومان حاشیه شهر کرده است
 
سنگ صبور حاشیه نشین‌ها
 

 

سرنوشت هر بانوی محروم و نیازمند حاشیه شهر برای او دغدغه‌ای بزرگ است. نشستن پای درد دل‌های بانوان سرپرست خانوار و بدسرپرستی که در تأمین هزینه‌های معاش خانواده درمانده‌اند و نیز آشنایی با خیّران شهر از او داوطلب توانمندی ساخته که دست بسیاری از بانوان نیازمند کوهدشت را گرفته است. زینب نوری فرد برای بانوان نیازمند حاشیه شهر کوهدشت یک دوست مهربان و دلسوز است و برای کودکان محروم این مناطق نیز مربی فداکاری که می‌خواهد آنها را برای مقابله با حوادث کوچک و بزرگ آماده کند. در ادامه با این بانوی داوطلب کوهدشتی گفت‌وگو کرده‌ایم. کسی که با کمک «مؤسسه خیریه به بانو» برای بیش از 15 بانوی سرپرست خانوار شهر کارآفرینی کرده و بیماران نیازمند روستاهای محروم و دورافتاده کوهدشت نیز به تلاش‌های او برای برگزاری کاروان‌های سلامت در روستای کوچک‌شان چشم امید دارند.

مرهم درد زنان سرپرست  خانوار

قصه زندگی همه‌شان را می‌داند. از مادری که سال‌هاست برای فرزندانش هم مادر بوده و هم پدر، تا مادر سرپرست خانواری که برای تأمین هزینه‌های بیماری فرزندش نیاز به کمک خیّران دارد. زینب نوری فرد اگرچه سن و سالی ندارد اما برای او که از نوجوانی لباس هلال‌احمر را به تن کرده است، نشستن پای درد دل بانوان نیازمند شهرش به فعالیتی روزانه تبدیل شده است. داوطلب برتر شهرستان کوهدشت مدت‌هاست که به‌عنوان مسئول آموزش مؤسسه خیریه به بانوی کوهدشت برای شناسایی بانوان بدسرپرست و سرپرست خانوار حاشیه شهر داوطلب شده است. خودش می‌گوید: «مؤسسه خیریه به بانو یک مرکز خیریه مردمی است که با کمک خیّران اداره می‌شود. هدف اصلی این مؤسسه شناسایی و کمک‌رسانی به اقشار محروم و به‌ویژه بانوان بدسرپرست است و من هم از آنجایی که به‌عنوان یک داوطلب هلال‌احمر دوره‌های تاب‌آوری برای بانوان را گذرانده‌ام مسئولیت شناسایی این بانوان را برعهده دارم. در طول 3 سال گذشته 500 بانوی سرپرست خانوار و بدسرپرست حاشیه شهر را با سر زدن به محل زندگی‌شان شناسایی کرده‌ام و تا امروز توانسته‌ایم برای بسیاری از آنها اشتغالزایی و کاریابی کنیم.» نوری فرد از میان خاطره‌های بسیاری که از بهبود وضعیت زندگی بانوان محروم شهرش در خاطر دارد، ماجرای زنی را تعریف می‌کند که با کمک‌های او و خیّران اکنون به کارآفرینی موفق در حاشیه شهر تبدیل شده است: «مثل همیشه برای شناسایی بانوان نیازمند حاشیه شهر به منطقه تازه‌آباد کوهدشت رفته بودم. مقصدم خانه‌ای بود که چند کودک قد و نیم قد در آن زندگی می‌کردند اما سایه اعتیاد پدر، سرخوشی کودکانه را از آنها گرفته بود. وارد خانه که شدم خبری از اسباب و اثاثیه ضروری نبود. مادری که دیگر توان تحمل شرایط را نداشت و کم مانده بود که زندگی برای بچه‌ها از این هم سخت‌تر شود. فهمیدم مادرشان مدرک خیاطی دارد. موضوع را با خیّران در میان گذاشتم و کمی بعد برایش لوازم خیاطی تهیه کردیم. یکی دو سال از آن روز تلخ می‌گذرد اما حالا همان بانوی بدسرپرست با کمک خیّران کارگاه خیاطی کوچکی دارد و برای چند بانوی سرپرست خانوار دیگر هم کارآفرینی کرده است.»

به خاطر کودکان محله‌های محروم

بانوان محروم و اقشار نیازمند محله‌های تازه‌آباد و گدار پهن کوهدشت بانوی داوطلب هلال‌احمری را خوب می‌شناسند. کسی که برای برگزاری دوره‌های آموزشی مانور زلزله و ایمنی و آموزش مباحث کمک‌های اولیه به دانش‌آموزان مدارس برای آنها کم نگذاشته است. نوری فرد سال‌هاست هم به‌عنوان مربی و هم به‌عنوان مسئول خانه داوطلبان شهرستان کوهدشت مربیان بسیاری را برای برگزاری دوره‌های آموزشی مختلف به حاشیه شهر می‌برد تا اهالی این محله‌های کم برخوردار در هنگام مواجهه با خطرات و حوادث مختلف آماده‌باشند. او می‌گوید: «محله‌های حاشیه شهر همیشه امکانات کمتری دارند. از امکانات رفاهی تا امکانات درمانی که اهمیت زیادی دارد. برای همین تصمیم گرفتم در حوزه‌های تخصصی خودم به‌عنوان مربی در کنار این مردم باشم و در دیگر حوزه‌ها هم مربیان و داوطلبان دیگر هلال‌احمر را با خودم همراه کنم.» نوری فرد خاطره‌ای از تأثیر آموزش‌هایش در نواحی محروم شهر می‌گوید: «در حاشیه شهر کوهدشت مرکز درمانی وجود ندارد و اگر حادثه‌ای برای فردی رخ دهد انتقال او به مرکز شهر زمان زیادی می‌برد. برای همین آموزش کمک‌های اولیه را در اولویت قرار دادیم. درست بعد از برگزاری جلسات آموزش مانور‌های کمک‌های اولیه برای بانوان محله گدارپهن بود که از زبان یکی از مادران شنیدم فرزندش را از مرگ نجات داده است. می‌گفت لقمه غذا در گلوی فرزند خردسالش‌گیر کرده و چشم‌هایش از حدقه بیرون زده بود. اضطراب وجود همه افرادی که در صحنه حاضر بودند را فرا گرفته بود. همه دستپاچه شده بودند اما او با آموزش‌هایی که چند روز پیش دیده بود توانست با اجرای مانور‌های آموزش‌های کمک‌های اولیه پسر خردسالش را از مرگ نجات دهد. وقتی برای بازدید از خانه یکی از همسایه‌هایش رفته بودم و با اشک‌های از سر شوقش روبه‌رو شدم انگار در آن لحظه تمام دنیا را به من داده بودند.»

امید بیماران روستایی

بانوی داوطلب کوهدشتی که سه دوره به‌عنوان داوطلب برتر این شهر برگزیده شده، برای کمک به اقشار محروم شهرش خستگی نمی‌شناسد. آخر هفته‌ها به دل راه‌های صعب‌العبور نواحی روستایی کوهدشت می‌زند تا نیازها و مشکلات روستانشینان کوهدشتی را نیز شناسایی کند. اهالی روستاهای دهستان اولاد قباد حالا دیگر زینب نوری فرد را به‌عنوان عضوی از روستای کوچک‌شان می‌شناسند. کسی که داوطلب شده تا لبخند را به لب بیماران روستایی برگرداند. نوری فرد از فعالیت‌های داوطلبانه‌اش برای برگزاری کاروان‌های سلامت و شناسایی بیماران می‌گوید: «کوهدشت روستاهایی دارد که گاهی حدود 100 کیلومتر با مرکز شهر و نخستین مرکز درمانی فاصله دارند. در این روستاها مادران باردار و کودکانی هستند که لازم است به موقع از حال‌شان باخبر شویم و برای کمک‌رسانی به آنها آماده‌باشیم. برای همین مسئولیت سر زدن به روستاها و برگزاری کاروان‌های سلامت در این مناطق را به عهده گرفته‌ام تا بتوانم شانه به شانه پزشکان و پرستاران داوطلب کمک حال بیماران روستایی باشم.» حرف‌ها که به اینجا می‌رسد بانوی داوطلب کوهدشتی خاطره‌ای برای‌مان تعریف می‌کند: «مثل همیشه چند روز زودتر برای بررسی نیازهای درمانی اهالی یکی از روستاهای دهستان اولاد قباد راهی آن روستا شده بودم تا شرایط را برای اعزام پزشکان و پرستاران داوطلب آماده کنم. وقتی همراه تیم پزشکی به روستا رسیدیم، نگاهم به زن جوانی افتاد که فرزندش را در آغوش گرفته بود و به سمت ما می‌دوید. دختر خردسالش در تب شدید می‌سوخت و‌کاری از دستش ساخته نبود. فاصله روستا تا شهر زیاد بود و تمام روز گذشته را هم آنها وسیله نقلیه‌ای برای انتقال کودک به شهر نداشتند. تیم درمانی اما به موقع رسیده بود. با کمک پزشک و پرستاران چند ساعت بعد تب دخترش فروکش کرد. وقتی دخترک روی تخت شروع کرد به حرف زدن مادرش ، من را در آغوش گرفت. آن روز انگار تمام خستگی‌های چند وقت اخیر و طی کردن مسافت طولانی تا روستاهای اطراف از تنم بیرون شد.»

نجات جان زوج گردشگر خارجی

زینب نوری فرد علاوه بر فعالیت‌های خیریه‌اش به‌عنوان مسئول آموزش مؤسسه به بانو و خدماتش به‌عنوان مسئول خانه داوطلبان کوهدشت، دبیر باشگاه امداد و نجات این شهرستان است و تنها امدادگر این شهر با درجه نجاتگر یکم نیز محسوب می‌شود. او خاطرات زیادی هم از حضور در عملیات‌های امداد و نجات به‌عنوان یک امدادگر دارد. نوری فرد ماجرای پیدا کردن یک زوج توریست گمشده در منطقه گردشگری تنگه شیریز کوهدشت را این‌طور برایمان تعریف می‌کند: «منطقه گردشگری تنگه شریز کوهدشت در بیشتر فصول سال پذیرای گردشگران است. اما گاهی برخی از گردشگران نا آشنا به منطقه مسیر بازگشت را گم کرده و
حادثه آفرین می‌شوند. آن روز خبر رسید که یک زوج گردشگر خارجی در تنگه شریز گم شده‌اند. صبح زود بود که تیم امدادی برای پیدا کردن این زوج به منطقه اعزام شد و من هم با توجه به علاقه‌ام به عملیات‌های امداد و نجات در منطقه حضور داشتم. با کمک یکی از افراد محلی کار جست‌وجو را آغاز کرده و منطقه را زیر پوشش قرار دادیم وقتی به آنها رسیدیم از اینکه راه برگشت را گم کرده بودند بسیار وحشت زده بودند و از طرفی انتظار نداشتند نیروی امدادی به این زودی به آنها رسیده باشد. زن جوان در میان قدردانی‌هایش می‌گفت این کار هلال‌احمر ایران را هیچ‌وقت فراموش نمی‌کند. جمله‌ای که به همه ما برای ادامه کار انگیزه داد.»


 
http://shahrvand-newspaper.ir/News/Main/164292/سنگ-صبور -حاشیه-نشین‌ها