شماره ۱۴۴۱ | ۱۳۹۷ چهارشنبه ۱۳ تير
صفحه را ببند
رئیس‌جمهوری در نشست تجار و فعالان اقتصادی ایران و سوییس:
ایران خواهان روابط عادلانه و صلح‌آمیز با جهان است

شهروند|  حسن روحانی، رئیس جمهوری دیروز در نشست تجار و فعالان اقتصادی ایران و سوییس حضور داشت. نشستی که همتای سوییسی او هم یکی از حاضران آن بود. رئیس جمهوری در این نشست از همکاری ایران با کشورهای دیگر در چارچوب قوانین بین المللی سخن گفت و رفتار ایران را در این شرایط صلح‌جویانه خواند. مهمترین بخش‌های سخنان رئیس جمهوری را
با هم  می‌خوانیم:

 برگزاری این جلسه در مقطعی مهم پیام بزرگی دارد و به معنای آن است که ایران و سوییس مصمم هستند در چارچوب قوانین بین‌المللی و منافع ملت‌های خود، روابط دوستانه تجاری و اقتصادی خودشان را
ادامه دهند.
پیام ما از برگزاری این اجلاس این است که ایران و سوییس در چارچوب منافع دو جانبه و قوانین بین‌المللی روابط خود را ادامه می‌دهند و این اجلاس به معنای آن است که در دنیای امروز یکجانبه‌گرایی در هیچ کدام از بخش‌های سیاسی، امنیتی، اقتصادی، علمی و زیست‌محیطی و یا دیگر بخش‌ها راهگشا نیست.
  ما در دوران مذاکرات هسته‌ای و پس از توافق برجام به خوبی نشان دادیم که بر هر عهدی که می‌بندیم پایبند خواهیم بود. به دنیا اعلام می‌کنیم که ایران به قوانین بین‌المللی و معاهدات عدم اشاعه پایبند بوده و خواهد بود و همکاری‌های خود را با سازمان‌های بین‌المللی از جمله آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادامه خواهد داد.
 ایران خواهان روابطی عادلانه، قانونی، صلح‌آمیز و باثبات با جهان است و در این زمینه نقش خود را به خوبی ایفا خواهد کرد.
 سوییس نه تنها در روابط دو جانبه مورد اعتماد ایران بوده، بلکه هرگاه مشکل و اختلافی در روابط ایران با کشوری دیگر پیش آمده، سوییس همواره یکی از بهترین انتخاب‌ها برای حفاظت از منافع ما بوده و این اعتماد همچنان ادامه دارد.
 ایران کشوری است که از لحاظ ژئوپلیتیکی در سطح دنیا کم‌نظیر بوده، دارای بزرگترین منابع گاز جهان است و یکی از بزرگترین ذخایر نفتی جهان را دارد و دارای جایگاهی است که می‌تواند آسیای مرکزی، قفقاز و شرق اروپا را به دریای عمان، اقیانوس هند، آفریقا و آسیا متصل کند. ایران توانایی آن را دارد که از طریق جاده‌ها و خطوط ریلی بنادر دریای خزر را به خلیج‌فارس، دریای عمان و اقیانوس هند متصل کند.
  ایران دارای جمعیت بزرگ تحصیلکرده دانشگاهی و یکی از چند کشور مهم دنیا در داشتن بیشترین تحصیلکردگان در رشته مهندسی است. ایران در طول تاریخ به علم و دانش کمک شایانی کرده و امروز نیز از لحاظ انتشار مقالات علمی، جایگاه پانزدهم را در دنیا دارد و در برخی رشته‌های علمی مثل نانو، در جایگاه ششم دنیا است و در عرصه‌هایی مثل داروسازی و پزشکی، جزو برترین کشورهای خاورمیانه است.
 هدف واقعی آمریکا از تحریم، فشار به زندگی مردم است. آنها ادعا می‌کنند که می‌خواهند به دولت ایران فشار وارد کنند اما وقتی واردات مایحتاج ضروری مثل دارو و نهاده‌های دامی را تحریم کنند، به چه کسی فشار وارد خواهد شد؟ آمریکایی‌ها مدعی شده‌اند که می‌خواهند به طور کامل جلوی صادرات نفت ایران را بگیرند. آنها معنی این حرف را نمی‌فهمند، چرا که این اصلا معنی ندارد که نفت ایران صادر نشود و آن وقت نفت منطقه صادر شود. اگر شما توانستید، این کار را بکنید تا نتیجه‌اش را ببینید.
 ایران امروز بیش از 4 میلیون دانشجو و بیش از 13 میلیون دانش‌آموز در حال تحصیل دارد و دارای منابع انرژی ارزان، نیروی کار تحصیلکرده و جوان دانشگاه‌های معتبر، جایگاه جغرافیایی ویژه و از همه مهمتر امنیتی فراگیر در سطح کشور خود است. ایران امروز نه تنها امنیت دارد، بلکه یکی از بزرگترین مسئولیت‌های خود را برای برقراری حفظ ثبات و امنیت در جهان می‌داند و امروز برخی کشورهای همسایه، ثبات و امنیتشان را در سایه کمک‌های ایران به دست آورده‌اند.
 در طول دولت یازدهم و در آغاز دولت دوازدهم رشد اقتصادی ایران که در سال 1392 حدود منفی 7درصد بود، در سال گذشته به مثبت 4.6 دهم درصد رسید و توانستیم در سال گذشته حدود 800هزار شغل خالص و جدید ایجاد کنیم. همچنین در زمینه کشاورزی و تولیدات مواد غذایی قدم‌های مهمی برای خودکفایی برداشته‌ایم.
 با شرایطی که ایران دارد و سوییس به عنوان کشوری صاحب دانش، علم، تمدن، قانونگرا و طرفدار ثبات و امنیت در سطح منطقه و جهان و ویژگی‌های خاص در زمینه داروسازی و تولید تجهیزات و فناوری‌های پیشرفته پزشکی، امروز زمان اعتماد و همکاری
 دو کشور است.
 امروز هر دقیقه و هر ثانیه زمان افزایش اعتماد به یکدیگر و برقراری روابط مستحکم‌تر بین دو ملت ایران و سوییس است و معتقدم ادامه همکاری‌های دو طرف به نفع هر دو کشور است. ایران و سوییس به ضرر کشور دیگری قدم بر نداشته و بر نخواهند داشت. ایران برای اتحادیه اروپا و کشورهای مهمی چون سوییس در اروپا اهمیت فوق‌العاده‌ای قایل است.
قبل از این که ما سیاستمداران به فکر برقراری روابط سیاسی بین ایران و سوییس بیفتیم این بازرگانان بودند که احساس کردند برای تأمین منافع دو ملت بزرگ ایران و سوییس باید روابط اقتصادی برقرار کنند؛ امروز نیز از شما بازرگانان همچنان پیشتازی را
 طلب می‌کنیم.
 در شرایطی که دو دولت ایران و سوییس مصمم به گسترش و تحکیم روابط هستند، برخی کشورها فکر می‌کنند قوانین کشورشان فراسرزمینی هستند و تصور می‌کنند شاید در اثر فشارهای اقتصادی ملت‌های بزرگ حاضر شوند استقلال خودشان را در برابر دیگران بفروشند، در شرایطی که حکمرانی برخی کشورها در نظر حاکمانشان به معنای آن است که دیگران باید در برابر آنها کاملاً تسلیم باشند، زمان آن است که یکجانبه‌گرایی را ترک کرده و احترام به قوانین بین‌المللی را به همگان یادآوری کنیم.
  اصل برای ایران و سوییس منافع دو ملت و منتفع شدن همه جهان از روابط بین‌المللی است و ایران مصمم به گسترش همکاری‌ها با کشورهای دوست از جمله سوییس است و لذا از شما بازرگانان، صنعتگران و کارآفرینان می‌خواهیم که روابط بین دو کشور را به خصوص در زمینه تولیدات دارو، تجهیزات بیمارستانی و تولیدات مواد غذایی گسترش دهید تا نشان دهیم که دو ملت و دو کشور بزرگ ایران  و سوییس در هر شرایطی کنار هم خواهند بود.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  253