شماره ۱۴۴۲ | ۱۳۹۷ پنج شنبه ۱۴ تير
صفحه را ببند
یک مقام مسئول وزارت ورزش در گفت‌وگو با «شهروند»: قرار نیست پول اردو و بازیکن خارجی باشگاه‌ها را ما بدهیم!
ضرر 18 میلیاردی استقلال و پرسپولیس

شهروند| با تعیین نرخ دولتی 4200 تومان برای دلار، وزارت ورزش چند ماه قبل خبر داد که به فدراسیون‌ها و باشگاه‌ها برای تامین نیازهای خود ارز دولتی تزریق می‌کند. این باعث خوشحالی سرخابی‌ها شد که در فصل پیش‌رو وابستگی بسیاری به مربیان و بازیکنان خارجی دارند، اما دیروز خبر رسید این سهمیه دولتی قطع شده و باشگاه‌ها باید به فکر تامین ارز مدنظر خود باشند. با این‌که فدراسیون‌ها با درخواست از وزارت ورزش ارز مورد نیاز خود را با قیمت دولتی دریافت می‌کنند، دیروز صادق درودگر، رئیس کمیته بازاریابی سازمان لیگ خبر جدیدی داد: «براساس بخشنامه صادر شده از سوی دولت، ارز دولتی به باشگاه‌های فوتبال برای خرید بازیکن خارجی تعلق نمی‌گیرد.» او دراین‌باره به «شهروند» توضیح داد: «من خواستم به باشگاه‌ها هشدار بدهم تا پیشگیری لازم را انجام دهند. از تاریخ ابلاغ این مصوبه به بعد دیگر ارز دولتی به باشگاه‌ها تعلق نمی‌گیرد.»
چرا سیاست‌ها تغییر کرد؟
بعد از انتشار خبر جدید با مسئولان وزارت ورزش تماس گرفتیم تا متوجه چرایی تغییر سیاست‌ها شویم. علی رغبتی، مدیرکل دفتر نظارت و برنامه‌ریزی وزارتخانه دراین‌باره به «شهروند» می‌گوید: «اصل بر صرفه‌جویی است، به همین خاطر قرار نیست وقتی یک باشگاه اردوی خارجی می‌گذارد، ما هزینه‌های آن را تامین کنیم. درباره جذب بازیکنان خارجی هم وضع به همین شکل است، البته درباره مربیان یا موارد حیاتی باشگاه‌ها ممکن است ارز دولتی در اختیار آنها قرار بگیرد.»
دردسر 18 میلیاردی سرخابی‌ها!
با توجه به حضور مربیان خارجی روی نیمکت تیم‌های استقلال و پرسپولیس و همچنین برخی از بازیکنان باکیفیت خارجی در این 2 تیم بدون‌شک با قطع سهمیه ارز دولتی آنها با دردسری بزرگ مواجه می‌شوند. استقلال که با وینفرد شفر قرارداد 650‌هزار دلاری و با هر یک از 3 دستیار او قرارداد 250‌هزار دلاری امضا کرده، برای تمدید قرارداد با مامه تیام یک‌میلیون دلار و سرور جپاروف حدود 800‌هزار دلار پیشنهاد داده است. در صورتی که فرض کنیم استقلال دیگر بازیکن خارجی برای فصل جدید جذب نکند، با دلار 8‌هزار تومانی 23‌میلیارد و 800‌میلیون تومان فقط باید در فصل پیش‌رو هزینه بازیکنان و مربیان خارجی خود کند. این درحالی است که با دلار 4200 تومانی این مبلغ به 13‌میلیارد و 440‌میلیون تومان کاهش می‌یابد. درواقع استقلال بیش از 10‌میلیارد تومان به خاطر تصمیم جدید ارزی ضرر خواهد کرد. درباره پرسپولیس هم ماجرا تقریبا به همین شکل است. قرارداد 900‌هزار دلاری برانکو و حقوق ماهیانه 3 دستیار کروات او به همراه قرارداد حدودا 200‌هزار دلاری رادوشوویچ و 400‌هزار دلاری منشا با دلار 8‌هزار تومانی حدود 16‌میلیارد تومان آب می‌خورد. این درحالی است که سرخپوشان برای تامین قرارداد بازیکنان و مربیان خارجی خود با دلار 4200 تومانی باید 8‌میلیارد و 400‌میلیون تومان بپردازند. در مجموع هر 2 تیم در صورتی که ارز دولتی نگیرند، حدود 18‌میلیارد تومان در فصل پیش رو ضرر خواهند کرد!
پاداش فیفا چه مبنایی دارد؟
حالا که دولت تصمیم گرفته به باشگاه‌های فوتبال ارز دولتی ندهد، این سوال پیش می‌آید که پاداش فیفا که به خاطر داشتن بازیکنان ملی‌پوش در جام‌جهانی به باشگاه‌های ایرانی به صورت دلاری تعلق می‌گیرد، چه مبنایی دارد. درواقع حدود یک‌میلیون دلاری که قرار است به استقلال برسد، بعد از رسیدن به فدراسیون برمبنای دلار 4200‌ تومانی به این باشگاه پرداخت می‌شود یا قیمت دلار در بازار آزاد.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  249