شماره ۱۴۴۵ | ۱۳۹۷ سه شنبه ۱۹ تير
صفحه را ببند
«شهروند» از جزییات ساخت ۵۰هزار واحد مقرون به‌صرفه گزارش می‌دهد
ساخت مسکن ارزان برای متوسط‌ها

شهروند| «50هزار واحد مسکن برای اقشار متوسط جامعه ساخته می‌شود.» این خبر را در شرایطی  معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده که مدیرعامل شرکت عمران هشتگرد گفته که  ساخت مسکن ارزان قیمت از شهریور امسال
 آغاز می‌شود.
البته  پیش از این نیز یک بار  در دولت دهم  طرح ساخت  2000واحد با نام مسکن مهر ویژه در تهرانسر برای اقشار متوسط جامعه  آغاز شد و تقریبا به اتمام رسید  و اتفاقا با استقبال خوبی هم همراه شد. با این وجود برخی از کارشناسان بر این باورند در شرایطی که حدود 10هزار واحد مسکن مهر در شهرهای جدید بی‌مشتری مانده است و ساخت مسکن در این شهرها که در طول 25 سال گذشته نتوانسته جمعیت زیادی را جذب خود کند، با استقبال چندانی مواجه نمی‌شود. حبیب‌الله طاهرخانی،  کارشناس بازار مسکن در این باره می‌گوید : باید به این‌ نکته توجه شود با وجود انتقاداتی که به طرح مسکن مهر وارد می‌شود جای بسی تأمل دارد که مدیرعامل شرکت مادرتخصصی شهرهای جدید، در این هیاهوی موجود، پروژه‌ای را در این وسعت و گستردگی جغرافیایی که مشکلاتی را برای خود خواهد داشت، آغاز کند.
چقدر مسکن باید ساخته شود
 آن گونه که آمار نشان می‌دهد سالانه چیزی حدود 300هزار مسکن تولید می‌شود حال آنکه سالی حدود یک میلیون ازدواج به ثبت می‌رسد. پیش از این نیز حسام عقبایی نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک  به «شهروند» گفته بود که ساخت مسکن در 5سال گذشته 40درصد کمتر شده است.  این آمار به خوبی نشان می‌دهد که میزان عرضه با  تقاضای بازار همخوانی ندارد و ساخت 50هزار واحد هم نمی‌تواند دردی از کمبود مسکن در کشور  را درمان کند.   آن گونه که نظری مدیر اطلاع‌رسانی شرکت عمران شهرهای جدید به «شهروند» اعلام کرده هنوز تحقیقات درباره جانمایی و میزان تولید مسکن ارزان در شهرهای جدید به اتمام نرسیده و مشخص نیست که قرار است همه ساله 50 هزار واحد مسکن در این شهرها ساخته شود یا اینکه طرح جدید دولت به همین تعداد ختم می‌شود.  هرچند وزارت راه و شهرسازی هیچ جزییاتی در رابطه با زمان اجرای این طرح اعلام نکرده اما آن گونه که مدیرعامل شرکت عمران هشتگرد گفت ساخت مسکن ارزان قیمت از شهریور امسال آغاز می‌شود.
آمار اجاره‌نشین‌ها در مسیر صعود
آمار رسمی بانک مرکزی نشان می‌دهد که در دو دهه گذشته سهم مسکن از کل بودجه خانوارهای شهری به‌طور متوسط ۱۰درصد بیشتر شده است. در سرشماری نفوس و مسکن سال ۸۵ تعداد خانواده‌های اجاره‌نشین ۳ میلیون و ۶۸۶ هزار بود. این در حالی است که با گذشت یک دهه تعداد خانوارهای اجاره‌نشین در کشور به ۶میلیون و ۵۶۵ هزار رسیده و نشان از رشدی بیش از ۸۰ درصد دارد. اگر به دو دهه قبل بازگردیم بر اساس آمار رسمی سرشماری نفوس و مسکن در اواسط دهه هفتاد نزدیک به ۶۸درصد از خانوارهای شهری مالک بوده و تنها ۳۲درصد به عنوان مستاجر در شهر زندگی می‌کردند؛ اما در سال ۹۵ یعنی با گذشت دو دهه تعداد اجاره‌نشین‌ها با رشد قابل توجهی بیشتر شده و در حال حاضر حدود ۴۰درصد از خانوارهای شهری به عنوان مالک و نزدیک به ۶۰درصد از جمعیت شهری طعم اجاره‌نشینی را تجربه می‌کنند. البته در این میان باید سهم ۹ تا ۱۱درصدی خانه‌های سازمانی نهادها و ارگان‌های مختلف را در نظر گرفت. در این صورت نهایت ۳۵ تا ۳۶درصد از جمعیت شهری به عنوان مالک روزگار سپری می‌کنند. در سال ۱۳۹۵ استان تهران بیشترین نسبت خانوارهای اجاره‌نشین را داشته است و ۴۳.۵٪ از خانوارهای تهرانی مستاجر بوده‌اند. با توجه به ۷.۶٪ دیگر از خانوارها که در خانه‌های سازمانی و یا رایگان سکونت داشتند، کمتر از نصف خانوارهای تهران مالک محل زندگی خود بوده‌اند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  285