شماره ۱۸۲۰ | ۱۳۹۸ دوشنبه ۲۹ مهر
صفحه را ببند
روزنامه میانچی اعلام کرد:
حمایت مالی ژاپن از طرح فرانسه در قبال برجام

شهروند | ژاپن و فرانسه طرحی مشترک به ایران پیشنهاد دادند که براساس آن درصورت بازگشت ایران به تعهدات برجامی خود مبلغ 18‌میلیارد و 400‌میلیون دلار وام در ازای نفت به ایران داده می‌شود. روزنامه میانچی، چاپ ژاپن این خبر را منتشر کرده و نوشته دولت ژاپن تصمیم گرفته از طرح فرانسه که تابستان امسال به ایران پیشنهاد شده، حمایت کند. فرانسه به ایران پیشنهاد کرده بود مبلغ 15‌میلیارد دلار در حساب اینستکس قرار بگیرد و ایران بتواند در ازای این مبلغ نفت ارایه کرده و کالاهای مورد نیاز خود را ارایه کند. البته ایران پس از پیشنهاد فرانسه، افزایش این مبلغ را خواستار شد و اعلام کرد به دلیل شدت‌یافتن بیش از اندازه این تحریم‌ها، این مبلغ باید تا 18‌میلیارد و 400‌میلیون دلار افزایش یابد.
روزنامه میانچی البته این اقدام دولت ژاپن را به تصمیم توکیو برای اعزام دو ناو جنگی به منطقه خلیج‌فارس بی‌ارتباط نمی‌داند. این روزنامه نوشته، توکیو امیدوار است با حمایت از طرح فرانسه بتواند از نارضایتی دولت ایران درخصوص اعزام دو کشتی ژاپنی به خلیج‌فارس بکاهد. از سوی دیگر، دولت ژاپن امیدوار است حمایت مالی از ایران بتواند از تنش میان ایران و آمریکا بر سر برجام بکاهد و مقدمات گفت‌وگوی این دوکشور را فراهم کند.
اما نکته این است طرح‌های این‌چنینی که تا پیش از این نیز به ایران ارایه شده، هرگز محملی برای اجرایی‌شدن نیافته و تنها در حد حرف باقی مانده است. علاوه بر این، این طرح جدید نیز محدودیت‌هایی در خود دارد؛ ازجمله این‌که ایران تنها می‌تواند از این مبلغ برای واردات غذا و دارو استفاده کند.
پس از خروج آمریکا از برجام ایران به مدت یک‌سال به مفاد برجام پایبند ماند اما درعین حال اعلام کرد درصورتی که طرف‌های دیگر برجام به تعهدات خود در قبال این توافقنامه پایبند نباشند و نتوانند منافع مالی ایران در قبال پایبند ماندن به برجام را تأمین کنند، ایران نیز به تدریج از تعهدات خود خواهد کاست. اقدامی که درنهایت از سوی ایران آغاز و قرار بر این شد ایران در فازهای مختلف اندک‌اندک از تعهدات خود بکاهد.
در این میان فرانسه تلاش کرد تا ارایه طرح 15‌میلیارد دلاری اینستکس و حتی تلاش برای فراهم‌کردن مقدمات دیدار روحانی و ترامپ، از تنش کاسته و ایران را از مسیر رفته بازگرداند اما حتی طرح‌های فرانسه نیز با کارشکنی‌های آمریکا محمل اجرایی نیافت و آمریکا اعلام کرد درصورتی که نیاز ببیند، ممکن است نهاد مالی اینستکس را نیز
تحریم کند.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  113