شماره ۲۰۰۰ | ۱۳۹۹ پنج شنبه ۵ تير
صفحه را ببند
گفت‌وگوی «شهروند» با یکی از متهمان پرونده نوزادفروشی در اینستاگرام
آینده بهتری برای نوزادان رقم می‌زدم
متهم نوزاد فروش: «ما فقط به کسانی بچه تحویل می‌دادیم که مطمئن می‌شدیم خانواده مناسبی هستند و بچه‌دار نمی‌شوند. بعد با آنها قرار می‌گذاشتیم و پس از دریافت پول بچه را به آنها تحویل می‌دادیم؛ البته نوزاد پسر را کمی گران‌تر می‌فروختیم»

[شهروند] همین چند روز پیش بود که ماجرای فروش نوزادان در فضای مجازی حسابی خبرساز شد. تصاویری از صفحات اینستاگرامی که خریدوفروش نوزادان را تبلیغ می‌کردند، به‌سرعت در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شد؛ باورکردنی نبود اما واقعیت داشت. در این شرایط آشفته اقتصادی کار به جایی رسیده که طفلان چند روزه هم با قیمت‌های چند‌میلیون تومانی به فروش می‌رسند. در حالی ‌که واکنش‌ها به این اقدامات مجرمانه آن هم در علنی‌ترین حالت ممکن ادامه داشت، پلیس از ورودش به این پرونده خبر داد و خیلی زود هم تعدادی از گردانندگان این صفحات مجازی را دستگیر کرد. تا کنون  سه نفر در این  پرونده بازداشت شدند. این در حالی است که  یک نوزاد بیست روزه و یک نوزاد دو ماهه‌ای در اختیار این مجرمان بوده که  قصد فروش آنها را با قیمتی بین 40 تا 50میلیون تومان داشتند. بر اساس تحقیقات انجام‌شده هر نوزاد با قیمت بین 5 تا 10‌میلیون تومان از خانواده‌های بی‌بضاعت خریداری شده بود. هر چند متهمان بازداشتی مدعی‌اند فقط همین دو نوزاد را به خانواده‌های متقاضی فروخته‌اند اما مسئولان انتظامی احتمال می‌دهند اعضای این باند نوزادان بیشتری را با همین شگرد به فروش رسانده باشند.

بی‌پول بودم
مهدی بیست‌وهفت ساله یکی از سه متهم این پرونده جنجالی است. پسر جوانی که خودش می‌گوید به دلیل بی‌پولی و نداشتن شغل مناسب دست به این کار زده است و می‌دانسته که دیر یا زود پلیس او را دستگیر می‌‌کند: «چند ماه است که بیکارم، نیاز مالی داشتم، بعد هم به واسطه یکی از دوستانم با اعضای این باند آشنا شدم.» این متهم که از مقطع متوسطه بیشتر درس نخوانده مدعی است که در این بین فقط یک واسطه بوده و سهم او از فروش هر نوزاد 5‌میلیون تومان بوده است. او معتقد است که با این کار آینده بهتری هم برای این نوزادان رقم می‌زده: «من این نوزادان را از خانواده‌هایی که وضع مالی خوبی نداشتند می‌گرفتم و با رضایت خودشان سرپرستی بچه‌ها را به کسانی می‌سپردم که می‌توانستند آینده بهتری برای آنها بسازند و این کار باعث می‌شد تا زندگی این نوزادان نیز بهتر شود.» مهدی درباره نحوه خرید فروش نوزادان هم گفت: «ما این بچه‌ها را 5‌میلیون تومان می‌خریدیم. البته بعضی پدر و مادرها پول بیشتری می‌گرفتند، بعد هم تصاویر آنها را در اینستاگرام منتشر می‌کردیم و متقاضیان با ما تماس می‌گرفتند.» این متهم در پاسخ به سوال «شهروند» در خصوص نحوه واگذاری این نوزادان هم توضیح داد: «ما فقط به کسانی بچه تحویل می‌دادیم که مطمئن می‌شدیم خانواده مناسبی هستند و بچه‌دار نمی‌شوند. بعد با آنها قرار می‌گذاشتیم و پس از دریافت پول بچه را به آنها تحویل می‌دادیم؛ البته نوزاد پسر را کمی گران‌تر می‌فروختیم.»

به پیج فروش نوزادان اعتماد کردم
اما زنی که یک نوزاد دو ماهه را در آغوش داشت و همراه همسرش به مقر فرماندهی انتظامی پایتخت آمده بود درباره چگونگی آشنایی و خرید بچه به «شهروند» گفت: «من به ‌طور اتفاقی در اینستاگرام با این پیچ آشنا شدم و به آنها پیام دادم. من یک دختر 10 ساله دارم اما چون دیگر امکان فرزندآوری برایمان وجود نداشت، تصمیم گرفتم از آنها بچه بخرم.» آن‌طور که این زن می‌گوید، اعضای این باند که خودشان را به‌عنوان واسطه معرفی کرده بودند، به او و همسرش اطمینان داده بودند که مادر حقیقی این نوزاد رضایت کامل دارد و در ازای 50‌میلیون تومان نوزاد را به او تحویل می‌دهد: «حتی بعد از مدتی 2 زن میانسال نزد ما آمدند و گفتند مادر این نوزاد به دلیل شرایط بد روحی امکان رودررو شدن با من را ندارد. آنها حتی گفتند که سرپرستی بچه را به من واگذار می‌کنند و ما می‌توانیم برایش شناسنامه بگیریم. همه این صحبت‌ها باعث شد تا من هم به آنها اعتماد کنم.»

فعالیت گسترده نوزادفروشان
در همین حال سردار حسین رحیمی، فرمانده انتظامی پایتخت، صبح دیروز با حضور در جمع خبرنگاران از فعالیت 15 پیج با عنوان فروش نوزادان در فضای مجازی خبر داد. به گفته او از همان ابتدا فعالیت این صفحات اینستاگرامی از سوی پلیس فتا رصد شد و پس از بررسی‌های صورت‌گرفته و اطمینان از واقعی‌بودن این صفحات دستگیری متهمان با مجوز قضائی در دستور کار قرار گرفت. او با اشاره به بازداشت دو مرد جوان و یک زن از سوی پلیس در توضیحات بیشتر گفت: «تاکنون دو نوزاد بیست روزه و دو ماهه از این افراد کشف شده که یکی از نوزادان متولد تهران و دیگری در یکی از شهرستان‌ها به دنیا آمده است.» رحیمی درباره قیمت فروش این نوزادان هم گفت: «هر نوزاد بین ۴۰ تا ۵۰‌میلیون تومان به فروش می‌رسید.» از سوی دیگر چگونگی واگذاری این نوزادان هم از دیگر نقاط مبهم این پرونده عجیب است. تهیه شناسنامه و مدارک شناسایی برای نوزادان آن هم از سوی والدین غیرحقیقی به ‌طور قانونی، شدنی نیست و رئیس‌پلیس تهران هم ادعای متهمان را در این خصوص  رد کرد، اما او در عین حال تأکید کرد که پلیس در مرحله تحقیقات ابتدایی است و  بررسی ابعاد مختلف این پرونده ادامه دارد.
هر چند پلیس اعلام کرده پدر و مادر واقعی این دو نوزاد شناسایی شدند اما ظاهرا قرار است که این دو نوزاد تحویل بهزیستی داده شوند. به گفته مهدی خانکه، معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی استان تهران، در چنین مواقعی رویه قانونی به این صورت است که بعد از مداخله نیروی انتظامی، قاضی پرونده حکم را صادر و سازمان بهزیستی بعد از این مرحله اقدامات حمایتی خود را آغاز می‌کند. آن‌طور که او می‌گوید براساس گزارش‌های اولیه اعضای این باند اقدام به فروش 5 نوزاد کرده بودند و به محض صدور حکم قضائی همه این نوزادان به بهزیستی منتقل می‌شوند. او درباره آینده این نوزادان هم گفت: «سازمان بهزیستی بعد از انتقال نوزادان به شیرخوارگاه‌ها نیز برای تعیین تکلیف آنها ابتدا اقدام به شناسایی والدین کرده و سپس برای فرزندپذیری اقدام می‌کند.»

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  178