شماره ۲۰۰۲ | ۱۳۹۹ يکشنبه ۸ تير
صفحه را ببند
هر ۳۳ ثانیه یک ابتلا به کرونا، هر 13 دقیقه یک مرگ

[شهروند] هر 33 ثانیه یک ایرانی مبتلا به کرونا می‌شود و هر 13 دقیقه یک نفر در کشور به دلیل ابتلا به این بیماری جانش را از دست می‌دهد. اینها نتیجه آخرین بررسی‌های وزارت بهداشت از میزان ابتلا و مرگ به دلیل کووید- 19 در ایران است.
ایرج حریرچی در نشست خبری مجازی به پرسش خبرنگاران پاسخ داد. او از آغاز به کار پویش«#من- ماسک-می‌زنم» از روز گذشته خبر داد و گفت که رعایت فاصله فیزیکی یک متری، ۸۲ درصد؛ استفاده از ماسک، ۸۵‌درصد و استفاده از پوشش محافظ چشمی، ۷۸‌درصد انتقال ویروس را کاهش می‌دهد.
معاون کل وزیر بهداشت به نقش ناقلان بدون علامت در شیوع کرونا اشاره کرد. به گفته او، هر مبتلای بدون علامت، 406 نفر را به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم مبتلا می‌کند: «افرادی که قبلا به کرونا مبتلا شده‌اند و افرادی که آنتی‌بادی آنها براساس آزمایش مثبت شده و تصور می‌کنند ایمن هستند، همچنان باید فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنند؛ چراکه هنوز براساس مستندات علمی نمی‌توان اعلام کرد که این افراد در برابر کرونا ایمن هستند.» براساس اعلام او، رسیدن تعداد مبتلایان به کووید-۱۹ در جهان به حدود ۱۰‌میلیون نفر و مرگ‌ومیر نیم‌میلیون نفری این بیماری زنگ خطری جدی است: «با اینکه ایران از نظر تعداد خالص مبتلا و تعداد خالص مرگ ناشی از کووید-۱۹ به ترتیب رتبه ۱۰ و ۹ جهانی را دارد و معمولا این قسمت مورد توجه قرار می‌گیرد، ‌اما از نظر تعداد موارد ابتلا و تعداد خالص مرگ به ازای یک‌میلیون نفر جمعیت به ترتیب رتبه ۴۷ و 30 دنیا را با ۲۵۶۱ مورد ابتلا به ازای یک‌میلیون نفر جمعیت و ۱۲۱ مرگ در یک‌میلیون جمعیت دارد.» خبرنگاری درباره اقدام عجولانه در انجام بازگشایی‌ها پرسید که حریرچی پاسخ داد: «باید در نظر داشته باشیم که مهم‌ترین عامل مخل و مضر سلامت، فقر است و بیماری ناشی از فقر بدترین نوع بیماری‌هاست، بنابراین کشور ما هم مانند سایر کشورهای دنیا ملاحظات اقتصادی را لحاظ کرده است.»

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  280