شیطنت‌ها در موضوع بنزین صادراتی به افغانستان
 

 

رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی با بیان «فضاسازی طالبان برای بازگشت محموله‌های بنزین، غیرواقعی و شیطنت است»، گفت: به‌هیچ‌وجه مرز افغانستان ملاک سنجش استاندارد فرآورده‌های نفتی نیست و هیچ مکانیزم استانداردی در آنجا حاکم نیست.
به گزارش تسنیم، «احمد معروف‌خانی» رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در نشستی خبری اظهار داشت: هر چند وقت یک بار، اخباری از افغانستان پخش می‌شود که تانکرهای حاوی بنزین صادراتی ایران بازگشت داده شده است که این اخبار، ناشی از شیطنت‌ها و فضاسازی‌های نادرست علیه ایران است.
معروف‌خانی تصریح کرد: مکانیزم‌هایی را در مرز افغانستان تعبیه کرده‌اند که با هیچ معیار و استاندارد مشخصی، همخوانی ندارد و براساس تعابیر و تعاریف خودشان، برخی محموله‌ها را برگشت می‌زنند؛ این در حالی است که اگر کسی حاضر به پرداخت هزینه اضافه در مرز شود و با آنها تعامل کند، اجازه عبور داده خواهد شد.
او ادامه داد: یکی از شواهد بهانه‌تراشی و بر اساس معیارهای استاندارد نبودن ادعاهای صورت‌گرفته برای بازگشت برخی محموله‌ها، این است که بعضاً شاهد این بوده‌ایم که مقادیری از فرآورده‌های نفتی را که داخل کشور در بخش سمّی تقسیم‌بندی می‌شوند و به برخی واحدهای پتروشیمی ارسال می‌شوند، به عنوان بنزین در افغانستان خریداری می‌کنند و به مصرف می‌رسانند.
رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی با انتقاد از تصمیم اخیر بانک مرکزی برای ملزم کردن صادرکننده‌های فرآورده‌های نفتی برای عرضه ارز صادراتی در سامانه نیما گفت: 4 تشکل تخصصی بخش خصوصی در نشست‌های مربوطه حضور داشتند و هر 4 تشکل نسبت به این تصمیم اعلام کردند که غیرکارشناسی است، علاوه بر این، وزارتخانه‌های صمت و نفت نیز بر غیرکارشناسی بودن این تصمیم تأکید داشتند، با وجود این، بانک مرکزی تمامی نظرات را نادیده گرفت و این تصمیم را ابلاغ کرد.
او ادامه داد: صادرات فرآورده‌های نفتی کشور که سال گذشته 4.6 میلیارد دلار بود، با این تصمیم در سال جاری به‌شدت کاهش پیدا خواهد کرد؛ چرا که منفعتی برای صادرات فرآورده‌های نفتی باقی نخواهد ماند. وقتی صادرکننده، خوراک خود را با رقابت از بورس کالا و بورس انرژی تأمین می‌کند و هزینه‌های حمل و فروش را به‌ قیمت‌های آزاد پرداخت می‌کند، نمی‌تواند ارز را در سامانه با قیمت 38 هزار تومان عرضه کند.


 
http://shahrvand-newspaper.ir/News/Main/235775/شیطنت‌ها-در-موضوع-بنزین-صادراتی-به-افغانستان-