مدیرکل دفتر خدمات عمومی وزارت صمت مطرح کرد
 
اختصاص تسهیلات ۲۰میلیون تومانی به خریداران شب عید
 

 

 مدیرکل دفتر خدمات عمومی وزارت صمت از اختصاص تسهیلات ۲۰میلیون تومانی به خریداران شب عید صرفا از طریق اعتبارسنجی و بدون ضامن، سود و وثیقه خبر داد.
محمدحسین قمری، مدیرکل دفتر خدمات عمومی وزارت صمت، در مورد برگزاری نمایشگاه‌های بهاره اظهار کرد: «برای ساماندهی بازار شب عید طرحی در وزارت صمت به اسم طرح عید تا عید کلید خورد که شامل چند بخش اصلی می‌شود.»
او افزود: «بخش نخست مربوط به نمایشگاه‌های بهاره است که مقرر شده چه از نظر غرفه و چه از نظر حجم فروش نسبت به پارسال ساماندهی شوند. بر این اساس، با دستور معاون اول رئیس‌جمهوری به استانداران مقرر شد امسال همه نمایشگاه‌ها با هماهنگی اتاق اصناف برگزار شوند. در همین زمینه تاکنون ۳۶۰ نمایشگاه ثبت‌نام‌شده در سراسر کشور برای شب عید داریم که نسبت به پارسال بیش از دو برابر شده است. همچنین در این نمایشگاه‌ها ۳۰هزار غرفه فعال خواهند بود.»
قمری در مورد خرید اعتباری هم گفت: «چه در نمایشگاه‌های بهاره و چه در حدود ۲۷هزار فروشگاهی که برای فروش شب عید ثبت‌نام کرده‌اند، مردم با اعتبارسنجی از طریق بانک‌ها می‌توانند در اسفندماه خرید و پول را در اردیبهشت‌ماه پرداخت کنند. این خرید اعتباری تا سقف ۲۰میلیون تومان (نفری) بدون ضامن، سود و وثیقه است و صرفا با اعتبارسنجی انجام می‌شود.» او با بیان اینکه فعلا بانک تجارت، بانک قرض‌الحسنه مهر ایران و یک مجموعه اعتباری آنلاین مسئولیت اعتباردهی به متقاضیان را برعهده گرفته‌اند، اظهار کرد: «‌۶ تجارت یار پرداخت اقساط را تضمین کرده و ۳۰هزار فروشگاه جدید هم که اغلب فروشگاه‌های زنجیره‌ای و بزرگ هستند، به این طرح اضافه خواهند شد.» مدیرکل دفتر خدمات عمومی وزارت صمت گفت: «سود اعتبار این طرح برای مردم صفر درصد است و بانک تجارت ضمانت‌کننده اعتبار ۲۰میلیون تومانی پس از اعتبارسنجی است و هیچ‌گونه چک و سفته‌ای برای ضمانت نیاز نیست. بانک قرض‌الحسنه مهر ایران هم اعتبار ۱۵۰میلیون تومانی با ضمانت الکترونیکی و به‌صورت اقساط ۶ ماهه به متقاضیان می‌دهد.»
او افزود: «مردم می‌توانند برای دریافت اعتبار به بخش خریدارها در سامانه eidtaeid.ir مراجعه کنند.»
قمری در مورد وضعیت نظارت بر قیمت‌ها در بازار شب عید بیان کرد: «نظارت یکپارچه توسط اتاق اصناف و البته نظارت مردمی بر بازار شب عید انجام می‌شود. سامانه‌ای تحت عنوان کالافی و سامانه ۱۲۴ برای ثبت تخلفات آماده خدمت است.»
او با بیان اینکه در نظام توزیع بر هر گونه گرانفروشی نظارت می‌شود، تصریح کرد: «برای شب عید برنامه تشدید نظارت بر بازار با هماهنگی اتاق اصناف و سازمان حمایت تدوین شده تا مردم در شب عید مشکلی نداشته باشند.»


 
http://shahrvand-newspaper.ir/News/Main/240900/اختصاص-تسهیلات-۲۰میلیون-تومانی-به-خریداران-شب-عید