پوست‌اندازی خانه ملت؛
 
۱۴۷ نماینده به مجلس دوازدهم نرسیدند
 

 

تعداد قابل توجهی از نمایندگان مجلس یازدهم به دلایل مختلف، اعم از رای‌نیاوردن، انصراف و ثبت‌نام نکردن، در مجلس بعدی حضور نخواهند داشت.
دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی روز جمعه (۱۱ اسفندماه) برگزار شد، اما مجلس یازدهم تا ۷ خرداد سال ۱۴۰۳ بر سر کار است و پس از این تاریخ، مجلس دوازدهم کارش را آغاز می‌کند. طبق گفته سخنگوی ستاد انتخابات کشور، نتایج نهایی انتخابات مشهد، خرم‌آباد، تهران و اقلیت‌های مذهبی اعلام نشده است و انتخابات مجلس در ۱۸ حوزه انتخابیه مجلس شورای اسلامی به دور دوم کشیده شده است.
بررسی‌ها از شمارش آرای مجلس شورای اسلامی در تهران نیز نشان می‌دهد منتخبان این شهر در بیش از دوسوم کرسی‌ها به دور دوم کشیده خواهد شد، هرچند ستاد انتخابات کشور در این زمینه تاکنون اظهارنظر رسمی نکرده است. با وجود این و براساس آماری که تاکنون به‌دست آمده است، جمع زیادی از نمایندگان مجلس یازدهم در مجلس آتی نخواهند بود که در این نوشتار، به تفکیک حوزه‌های انتخابیه، به این موضوع پرداخته‌ایم.
البته ناگفته نماند که غیبت نمایندگان مجلس یازدهم در مجلس بعدی فقط رأی نیاوردن نیست، چراکه براساس قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، داوطلبان موقع ثبت‌نام باید حداقل ۳۰ سال تمام و حداکثر ۷۵ سال تمام داشته باشند و بر این اساس، «سید مصطفی میرسلیم» و حجت‌الاسلام «سیدرضا تقوی» برای دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی ثبت‌نام نکردند.
همچنین برخی از نمایندگان مجلس یازدهم برای حضور در رقابت‌های انتخاباتی مجلس دوازدهم از سوی شورای نگهبان تأیید صلاحیت نشدند. علاوه بر این، برخی از نمایندگان مجلس فعلی مانند «ابوالفضل عمویی» و «عزت‌الله اکبری تالارپشتی» پیش از برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، از شرکت در انتخابات مجلس انصراف دادند.
با همه این تفاسیر و براساس آماری که تاکنون اعلام شده است، ۱۴۷ نماینده مجلس یازدهم، در مجلس آینده نخواهند بود و شاکله مجلس دوازدهم دستخوش تغییرات اساسی شده است.


 
http://shahrvand-newspaper.ir/News/Main/241329/-۱۴۷-نماینده-به-مجلس-دوازدهم-نرسیدند