معاون سازمان جنگل‌ها و مراتع عنوان کرد:
 
جنگل های شمال قبرستان زباله
 
روزانه ۷ هزار تن زباله در جنگل های شمال دفن می شود
 

شهروند| آنطور که معاون سازمان جنگل‌ها و مراتع می‌گوید روزانه حدود ۷ هزار تن زباله در سه استان شمالی کشور در جنگل دفن می‌شود و ۷۵۳ هزار تن شیرابه مضر به حال درختان تولید می‌شود.
عباسعلی نوبخت به وضعیت نامطلوب جنگل‌های کشور اشاره کرد و گفت: وضعیت جنگل‌ها در حال حاضر خوب نیست و مسائلی همچون تغییر اقلیم، کاهش بارندگی‌ها و عدم تنفس جنگل به این موضوع دامن زده است.
آفت شمشاد بر جان جنگل‌های زاگرس
نوبخت مشکل تخریب جنگل‌ها را فقط مختص به جنگل‌های شمال ندانست و تاکید کرد که باید به جنگل‌های زاگرس نیز نگاه ویژه‌تری داشته باشیم، چرا که طی 2 سال اخیر آفت شمشاد و 2 آفت دیگر در این حوزه سبب تخریب این جنگل‌ها شده است. معاون امور جنگل سازمان جنگل‌ها و مراتع در توضیح بیشتر این موضوع گفت: آفت شب‌پره شمشاد و زنگ شمشاد، جنگل‌های زاگرس را تهدید می‌کند، چرا که این آفت از سال 2004 از کشور آلمان شروع شده، کشورهای اروپایی را در بر گرفته و اکنون وارد ایران شده است که تاکنون اقدام موثری با آن صورت نگرفته است. به گفته این مقام مسئول 67 آفت جنگل‌های کشور را تهدید می‌کند که سازمان جنگل‌ها به تنهایی قادر به حفاظت از آن نیست و سایر نهادهای اجتماعی باید به کمک سازمان جنگل‌ها بیایند.
ذخیره سالانه 3 میلیارد متر مکعب آب
در جنگل‌های شمال
نوبخت در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع اهمیت جنگل‌ها در حفظ ذخایر آبی اشاره و خاطرنشان کرد: سالانه 3 میلیارد متر مکعب آب از طریق جنگل‌های شمال ذخیره می‌شود و با بحرانی که در بحث آب داریم، این موضوع می‌تواند یکی از منابع غنی سفره‌های آب زیرزمینی باشد. او همچنین در مورد تأثیر مخرب دفن زباله در عرصه‌های جنگلی نیز عنوان کرد که روزانه 3 هزار و 150 تن زباله در استان مازندران، 2 هزار تن در استان گیلان و 1100 تن در استان گلستان تولید می‌شود که این رقم در ایام تعطیل به 3 برابر افزایش می‌یابد و در همین راستا 51 منطقه برای دپوی زباله‌ استان‌های شمالی در نظر گرفته شده که 39 مورد آن مربوط به عرصه‌های جنگلی و بقیه در عرصه‌های منابع طبیعی است. به گفته نوبخت، 471 هکتار از اراضی جنگل‌های شمال در تخریب ناشی از دپوی زباله قرار دارند و دیگر آنکه روزانه 753 هزار لیتر شیرآبه از این زباله‌ها تولید می‌شود که آب‌های پایین‌دستی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
 تخریب 3.5 هزار هکتار جنگل با فعالیت معادن
فعالیت معادن در عرصه‌های جنگلی شمال کشور نکته دیگری بود که معاون سازمان جنگل‌ها و مراتع به آن اشاره و تصریح کرد که از مجموع 542 واحد معدنی در شمال کشور 259 مورد آن فعال است که 3 هزار و 518 هکتار از عرصه‌های جنگلی به واسطه همین معادن در حال بهره‌برداری و تخریب است.
گوسفندان سالانه 19 میلیون نهال درخت
را می‌خورند
به گفته نوبخت چرای بی‌رویه دام یکی دیگر از مشکلات موثر در تخریب جنگل‌ها است. او در این رابطه گفت: 2 میلیون و 954 هزار واحد دامی در این حوزه داریم که از مجموع 26 میلیون و 500 هزار اصله نهال که در سال قابل برداشت است 19 میلیون مورد آن توسط این دام‌ها از بین رفته است. معاون سازمان جنگل‌ها و مراتع در مورد قاچاق چوب از جنگل‌ها هم گفت: بهره‌برداری غیرمجاز از جنگل‌ها 30 درصد کاهش یافته و در عین حال از مجموع سالانه 10 میلیون متر مکعب نیاز به چوب در کشور 5.5 میلیون متر مکعب آن از طریق واردات تأمین می‌شود و مابقی باید از ذخیره داخلی استفاده شود.

 


 
http://shahrvand-newspaper.ir/News/Main/95466/جنگل-های-شمال-قبرستان-زباله- -