افتتاح قریب‌الوقوع قطعه اول بزرگراه تهران- شمال باعث جهش قیمت زمین‌های اطراف آن شد؛ گزارش «شهروند» را بخوانید
 
کاسبی در حوالی اتوبان افتتاح نشده
 

 

 فاطمه صفری| آزادراه تهران- شمال تا پایان شهریور امسال افتتاح می‌شود. این خبری است که دیروز محمداسلامی، وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده است و حالا همین اخبار ماراتن سنگینی را بین مالکان زمین‌ها و خانه‌های اطراف آزادراه ایجاد کرده است تا قیمت‌ها را بالا و بالاتر ببرند.  جالب است که بدانید رشد قیمت زمین‌های اطراف آزادراه تهران- شمال بیشتر از قیمت املاک پایتخت بوده است. براساس اعلام بانک مرکزی متوسط افزایش قیمت املاک تهران در‌سال 97 چیزی حدود 112‌درصد بوده و این درحالی است که املاکی‌های حاشیه آزادراه می‌گویند رشد قیمت زمین و ملک اطراف آزادراه چیزی حدود 200‌درصد
 بوده است!
محمد زعفرانلو که مالک یکی از املاکی‌های بزرگ و سرشناس تهران است، به «شهروند» می‌گوید: «این قیمت‌ها برای زمین‌های اطراف آزادراه تهران- شمال منطقی نیست، چرا که دسترسی به این زمین‌ها بسیار دشوارتر است و  در مکان‌های دور از دسترسی قرار دارند که تا‌سال گذشته متری 300- 200‌هزار تومان بیشتر قیمت نداشتند و حالا به بهانه افتتاح آزادراه می‌خواهند این زمین‌ها را به  متری 3  تا 4‌میلیون تومان بفروشند و برخی حتی زمین‌هایشان را تا متری 6‌میلیون تومان
 آگهی کرده‌اند.
علی توکلی، عضو هیأت‌مدیره شرکت آزادراه شمال اما چند وقت پیش به رسانه‌ها گفته بود که گول تبلیغات مالکان زمین در حاشیه آزادراه را نخورند، چرا که زمین‌های اطراف این آزادراه به راحتی به آزادراه دسترسی ندارند. با این وجود دلالان همچنان بازارگرمی‌های خود را دارند و از عنوان آزادراه تهران-شمال برای فروش اراضی اطراف آن به چند برابر قیمت سوءاستفاده می‌کنند.
به گفته توکلی ارزش اراضی این منطقه چه در 500 متری آزادراه و چه 5 یا 50 کیلومتری آن تفاوتی با هم ندارد، به‌هرحال اراضی مجاور آزادراه در هر نقطه‌ای از آن، دسترسی به آزادراه نخواهد داشت و هر خودرویی که بخواهد وارد آزادراه شود باید وارد اول یا آخر خط شود، اما  متاسفانه دلالان از عنوان آزادراه تهران -شمال برای فروش اراضی اطراف آن به چند برابر قیمت سوءاستفاده می‌کنند.
با این وجود املاکی‌های منطقه می‌گویند آزادراه تهران- شمال دسترسی پایتخت‌نشین‌های عشق شمال را به استان‌های شمالی بین 2 تا 3 ساعت کوتاه‌تر می‌کند و همین مسأله باعث می‌شود که زمین‌های اطراف آزادراه قیمت پیدا کند.
آزادراه خواه ناخواه قیمت‌ها را بالا می‌برد
کم نیستند تعداد آگهی‌های فروش اراضی آزادراه تهران- شمال. زمین‌ها و املاکی‌ها که حالا درست در چند ماه اخیر که خبر افتتاح قریب الوقوع آزادراه تهران- شمال به گوش می‌رسد، جهش عجیب و غریب قیمت‌ها را تجربه می‌کنند. بیشتر این مالکان در آگهی‌هایشان به دسترسی ساده و سریع الوصول‌تر تهران به شمال و برعکس اشاره کرده‌اند و همین دلیل توجیه آنها برای افزایش قیمت‌هایشان شده است. با این حال علی توکلی، عضو هیأت‌مدیره شرکت آزاد راه تهران -شمال در این زمینه هشدار داده بود:  «مردم فریب آگهی دلالان را نخورند.» او در ادامه توضیح داده بود:  «اراضی مجاور آزادراه تهران- شمال در هر نقطه‌ای از آن، به آزادراه دسترسی ندارند، اما متاسفانه دلالان از عنوان آزادراه تهران-شمال برای فروش اراضی اطراف آن به چند برابر قیمت سوءاستفاده می‌کنند.»
این درحالی است که املاکی‌های منطقه نظر دیگری دارند. املاکی‌های حاشیه آزادراه تهران- شمال اما، افزایش قیمت زمین‌ها و املاک منطقه را رفتاری دور از انتظار نمی‌دانند و می‌گویند که طبیعی است با احداث اتوبان در این منطقه ساخت‌وساز رونق می‌گیرد و کسب و کارهای متعددی مانند پمپ‌بنزین، رستوران، اقامتگاه و .... راه می‌افتد. بنابراین همین زیرساخت‌های ایجاد شده موجب افزایش تقاضا در منطقه و در نتیجه رشد قیمت‌ها می‌شود.
قیمت‌های عجیب برخی آگهی‌دهندگان
بنا به گفته مشاوران املاک برخی از مالکان زمین و ملک در حاشیه آزادراه قیمت‌های عجیبی را برای دارایی خود در نظر گرفته‌اند. آنها توضیح می‌دهند که قیمت ملک و زمین در این منطقه حداکثر باید 3‌میلیون تومان باشد، اما به وفور آگهی‌هایی وجود دارد که املاک خود را تا حدود دو برابر این نرخ‌ها آگهی کرده‌اند.
با مالک یک قطعه زمین 318 متری که زمین خود را به قیمت متری 5‌میلیون تومان آگهی کرده است، تماس می‌گیرم. او در توضیح موقعیت زمین خود به «شهروند» توضیح می‌دهد که اراضی‌اش در نوشهر و ابتدای آزادراه تهران- شمال قرار دارد. او توضیح می‌دهد: « این قطعه زمین در ابتدای  آزادراه قرار دارد  درحال حاضر تک‌وتوکی ساخت‌وساز اطراف آن انجام شده است، اما به‌زودی  به شهرک  زیبایی تبدیل می‌شود و قیمت آن سر به فلک می‌کشد!این آگهی‌دهنده موقعیت زمین را هم روی نقشه مشخص کرده است. زمین بین نمک‌آبرود و چالوس و در منطقه‌ای به نام زوات واقع شده است.
جالب است بدانید آگهی‌دهنده توضیح می‌دهد که زمین در دل جنگل‌های منطقه واقع و تمام مجوزهای ساخت‌وساز آن خریداری شده است! او درباره منظورش از خریداری‌شدن مجوزها این‌طور توضیح می‌دهد که مشکلی برای ساخت‌وساز ندارد. گرچه املاکی‌های منطقه توضیح می‌دهند که این دست زمین‌ها ممکن است مجوزهایشان را به صورت غیرقانونی گرفته باشند، اما برای کشیدن انشعاب آب و برق و گاز مشکلات و دردسرهای فراوانی دارند و بهتر است قید آن را بزنید.
فعلا  نمی‌توانیم قیمت بدهیم!
یکی دیگر از آگهی‌دهنده‌ها که از مشاوران املاک هم بود، زمین چند‌هزار متری را برای فروش متری 5/2‌میلیون آگهی کرده بود، اما وقتی با او تماس می‌گیرم، می‌گوید قیمت‌ها قدیمی است و چون آزادراه تا پایان تابستان افتتاح می‌شود، باید قیمت‌های جدید را رصد کند و براساس آن قیمت تازه بدهد!یکی دیگر از مشاوران املاک هم که زمینی را برای فروش آگهی کرده بود، به «شهروند» می‌گوید: «بهترین زمین‌های حاشیه آزادراه، زمین‌هایی هستند که در مناطقی مانند چلندر و نوشهر واقع شده‌اند و دست‌کم باید  برای هر متر زمین 6‌میلیون تومان هزینه کنید.»
 زعفرانلو که مالک یکی از آژانس‌های املاک است، صحه بر این موضوع می‌گذارد و می‌گوید: «احداث آزادراه تهران- شمال قیمت اراضی ساحلی و ویلاهای مناطق نزدیک به آزادراه را هم بشدت افزایش داده است و الان در نوشهر زمین 2‌میلیون تومانی وجود ندارد یا اگر هست زمین شالیکاری است که دیگر مجوز ساخت‌وساز ندارد و اگر بخواهند مجوز ساخت‌وساز در آن زمین را دریافت کنند، ناچارند هزینه سنگینی بابتش بپردازند. »
او ادامه می‌دهد: «درنهایت زمین‌هایی می‌ماند که در قواره ساخت‌وساز است که هر زمین بالای 3و نیم  یا 4‌میلیون است. اما بر دریا  به متری 8‌میلیون تومان هم می‌رسد، به‌عنوان مثال نمک‌آبرود، متل قو و نوشهر تا رویان و نور کمترین قیمت زمین‌های ساحلی  در رنج 6-5میلیون تومان قرار دارد. همچنین  زمانی زمین ساحلی متری 2‌میلیون تومان بود، اما حالا بر دریا و به فاصله حریم دریا از متری 2میلیون تومان به متری 10‌میلیون تومان رسیده است و احداث این آزادراه در افزایش ناگهانی قیمت‌ها در شمال کشور بی‌تاثیر نبوده است.»
شمالی‌ها قیمت‌ها را بالاتر برده‌اند!
در این میان جالب است بدانید قیمت زمین‌ها و املاکی که از سمت شمال ایران به آزادراه می‌رسند، رشد قیمت بیشتری داشته‌اند تا اراضی و املاکی که از سمت تهران به آزادراه ختم می‌شوند. املاکی‌های منطقه می‌گویند که قیمت زمین‌ها و خانه‌های کرج و گوهردشت و ... که در حوالی آزادراه قرار دارند، با انتشار خبر افتتاح آزادراه، چیزی حدود 50 تا 60‌درصد رشد کرده‌اند. این درحالی است که قیمت اراضی و املاکی که از سمت شمال ایران به آزادراه می‌رسند، چیزی حدود 150‌درصد رشد داشته است و در مجموع قیمت املاک و زمین‌های اطراف آزادراه از یک‌سال گذشته تاکنون چیزی حدود 200‌درصد رشد قیمت را تجربه کرده‌اند.


 
http://shahrvand-newspaper.ir/News/Main/169193/کاسبی-در-حوالی-اتوبان افتتاح-نشده