شماره ۲۴۰۲ | ۱۴۰۰ يکشنبه ۷ آذر
صفحه را ببند
بعد از 5 روز شناور بودن روی آب‌های دریای بوشهر با کمک نجاتگران هلال‌احمر
4 صیاد دَیری سالم به خانه برگشتند

فاطمه عسگری‌نیا| بعد از گذشت 5 روز، سرانجام 4 صیاد دیری با کمک نجاتگران جمعیت هلال‌احمر دیر، از میان آب‌های بوشهر نجات پیدا کرده و به زندگی برگشتند. حادثه تلخی که بعد از وقوع طوفان دریایی برای این صیادان در آب‌های آزاد اتفاق افتاد. خانواده‌هایشان گمان نمی‌کردند بعد از 5 روز سرگردانی در دریا بتوانند آنها را دوباره زنده ببینند. می‌گفتند معجزه‌ای بزرگ در دل آب‌های خلیج‌فارس رخ داده. این تفسیر مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر دیر از این حادثه است. به گفته او گشت‌های هوایی ردی از این صیادان در دریا ندیدند و حدس و گمان‌ها حکایت از غرق‌شدگی این افراد داشت، اما داوطلبان و نجاتگران جمعیت هلال‌احمر با استمرار در کار جست‌وجو موفق شدند 4 صیاد مفقودی را در 12 مایلی ساحل بندر دیر، بزرگ‌ترین بندر صیادی ایران پیدا و خوشحالی را میهمان خانواده‌های آنها کنند.  
 
صبح روز سه‌شنبه بود. ناخدای  55 ساله بندر دیر همراه با 3 ملوان جوان 30 تا 35 ساله بار و بنه بستند و برای صید، دل به دریا زدند. گرچه هواشناسی روزهای گذشته صیادان را از رفتن به دریا منع و هشدار طوفان دریایی اعلام کرده بود، اما آسمان آبی و هوای آفتابی باعث شد تا صیادان بی‌خیال این هشدارها شده و  عازم صید شوند. 50 مایلی از ساحل دور شدند. همانجا لنگر انداخته و تور ماهیگیری خود را پهن کردند. هر لحظه ضربه موج‌ها محکم‌تر و ارتفاع‌شان بزرگ‌تر می‌شد. چیزی از حضورشان نگذشته بود که  آسمان در هم پیچید و طوفان سایه‌اش را بر سر دریا انداخت. ملوان‌ها تصمیم به برگشت گرفتند اما تلاش‌شان برای روشن کردن موتور قایق راه به جایی نبرد. باطری خالی بود و قایق بدون روشن شدن موتور امکان حرکت نداشت. با از کار افتادن باطری جی‌پی‌اس قایق هم از کار افتاد. نگرانی در چهره هرکدام‌شان موج می‌زد. طوفان شدید و شدیدتر می‌شد. «ماچله»‌هایشان، جیره غذایی که همراه داشتند، به اندازه همان دو روزی بود که پیش‌بینی کرده بودند روی دریا هستند. دلشان گرم همین داشته‌ها بود که طوفان با همه قدرتش قایق ماهیگیری آنها را در دریا واژگون کرد. هیچ شانسی برای نجات نداشتند قایق‌های کوچک محلی جرأت تردد در دریای طوفان‌زده را نداشتند. کشتی‌های تجاری بزرگ که از دوبی به سمت بندر در حرکت بودند هم آنها را نمی‌دیدند. چاره‌ای نداشتن جز شنا کردن در دریا و رساندن خود به ساحل. دو روز گذشت. خانواده‌هایشان نگران در حاشیه ساحل چشم به‌راه برگشت‌شان بودند اما خبری  از چهار صیاد نبود.

حرکت به سمت ساحل با موج‌ها
صیادها که شناگران ماهری بودند خود را با کمک موج‌های بزرگ و کوچک به جلو می‌راندند. در پایان سومین روز غیبت‌شان موضوع از طریق خانواده‌ها به فرمانداری و جمعیت هلال‌احمر دیر اطلاع داده شد. «حسن بدیعی» برادر یکی از ملوان‌ها پیگیر این موضوع بود: «معمولا ملوان‌ها دو روز برای صید راهی دریا می‌شوند. وقتی روز دوم گذشت و خبری از آنها نشد با توجه به طوفانی بودن دریا گمانه‌زنی‌ها درباره وقوع حادثه‌ای برای آنها قوت گرفت. موضوع را سریعا به جمعیت هلال‌احمر و فرمانداری دیر اطلاع دادیم. عملیات جست‌وجو برای پیداکردن برادرم و دوستانش آغاز شد. هوا به‌شدت طوفانی بود گرچه سریعا امداد هوایی در منطقه حاضر شد، اما ردی از این ملوان‌ها پیدا نشد. در روز چهارم باز جست‌وجو توسط نیروهای امدادی شروع شد، اما تلاش‌ها نتیجه‌ای در بر نداشت تا اینکه در روز پنجم تیم‌هایی متشکل از داوطلبان مردمی و هلال‌احمر با قایق‌هایی که سوخت‌شان توسط فرمانداری منطقه تامین شده بودند، راهی دریا شدند. چراکه می‌دانستیم جست‌وجوی افقی نتیجه بهتری از جست‌وجو با بالگرد و از فاصله دور دارد.»

نجات در روز پنجم
عباس ریزیان، مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر دیر با اشاره به تشکیل تیم‌هایی از میان نجاتگران و بومی‌های داوطلب منطقه می‌گوید: «با شروع کار جست‌وجو توسط این نیروها در پنجمین روز مفقودی ملوان‌ها، خوشبختانه هر چهار ملوان در 12 مایلی ساحل صحیح و سالم پیدا شدند.»
هر چهار ملوان سالم بودند اما شنای طولانی و تمام شدن جیره غذایی باعث شده بود تا از ضعف شدیدی رنج ببرند. به گفته بدیعی برادر یکی از این ملوان‌ها، جان سالم به در بردن آنها معجزه‌ای بزرگ بود: «تشنگی و گرسنگی در کنار خستگی شدید توان‌شان را کم کرده بود اما همین که زنده بودند خدا را شکر. اگر نجاتگران جمعیت هلال‌احمر نبودند و در تمام این پنج روز همراه با خانواده‌ها در پی گمشده‌های ما جست‌وجو نمی‌کردند فشار روانی تحمیلی به خانواده‌ها بیشتر می‌شد.»

نجات در کوه‌های نمکی جاشک
در حالی که گروهی از تیم‌های امدادی جمعیت هلال‌احمر دیر در بندرگاه این شهرستان مشغول این عملیات بودند نجاتگران پایگاه امدادونجات جاده‌ای شهید احمد احمدی جاشک هم با نجات چهار مفقودی در منطقه گردشگری کوه‌های نمکی جاشک، لبخند شادی را به یک خانواده هدیه کردند. «حامد خیاط» نجاتگر 28 ساله پایگاه امدادونجات جاده‌ای جاشک از جمله نجاتگرانی بود که در این عملیات حضور داشت: «هوا تاریک بود. خبر رسید خانواده‌ای چهار نفره در منطقه کوهستانی جاشک گم شده‌اند و نمی‌توانند مسیر برگشت را پیدا کنند. حق داشتند، مسیر کوهستانی جاشک در شب مسیری وهم‌انگیز و سخت است. تاریکی مطلق منطقه امکان پیدا کردن راه را به گردشگران نمی‌دهد همینطور که این خانواده را هم گرفتار خود کرده بود.»
حوالی ساعت 6 خبر از طریق EOC به پایگاه امدادونجات جاده‌ای جاشک می‌رسد: «به محض اینکه خبر به ما رسید همراه با دو خودروی نجات و آمبولانس راهی منطقه شدیم. طی تماس‌های تلفنی با پدر خانواده موفق شدیم محل گم شدن آنها را پیدا کنیم. این خانواده در یکی از مسیرهای دره‌ای منطقه، راه را گم کرده و متوقف شده بودند. تاریکی محض تمام منطقه را گرفته بود. با کمک نور چراغ خودروها به سمت محلی که این خانواده حضور داشتند رفتیم و از آنها خواستیم با استفاده از نور موبایل، ما را به سمت خود هدایت کنند. حدود یک ساعتی طول کشید تا به آنها رسیدیم.»
نجاتگران که از راه می‌رسند نور امید در دل خانواده چهار نفره گم‌شده در میان دره‌های کوه‌های جاشک می‌تابد: «خانواده به‌شدت ترسیده بودند چون دو کودک خردسال همراه داشتند. به‌خاطر همین وقتی نیروهای امدادی را دیدند خیال‌شان آسوده شد. با کمک نجاتگران این خانواده به محل امنی منتقل شدند.»
اینطور که خیاط می‌گوید منطقه کوهستانی جاشک هر روز با حوادثی از این جنس در کنار تصادفات جاده‌ای روبه‌روست: «پایگاه امدادونجات جاده‌ای ما در 55 کیلومتری شهرستان دیر، محور کنگان به بوشهر واقع شده است یکی از محورهای پرتردد و پرحادثه. حادثه‌های این محور هم بیشتر به‌خاطر جاده پیچ‌درپیچ منطقه است. از آنجا که هر روز منطقه گردشگری ما پذیرای گردشگران داخلی و خارجی زیادی است به‌طبع حوادث زیادی هم در منطقه رخ می‌دهد.»

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  391