شماره ۲۵۵۷ | ۱۴۰۱ پنج شنبه ۲ تير
صفحه را ببند
گزارش «شهروند» نشان می دهد در حالی که تعدا زیادی از مردم لنگ اجاره‌خانه‌اند، برخی واحدها در شمال و غرب پایتخت با ارقام نجومی معامله می‌شوند
پنت‌هاوس در فرشته به قیمت هالیوود!

 خبرنگار شهروند|  سازه‌ای خاص، اثری ماندگار از آرشیتکت جوان و خلاق.  سازه 22 طبقه در 6هزار متر زمین؛ ساختمانی مدرن.
200متر تراس قابل چیدمان در چهار جهت.
3 لاین آسانسور kone.
 9 پارکینگ سندی. استخر چهار فصل با متریال تماما ایتالیایی با کرتین وال.
لند اسکیپ دیزاین‌شده با گیاهان نادر.
سالن سینما دالبی هفت نفره با صندلی‌های بیزینس‌کلاس.
روف‌گاردن ملل با فرنیش Fendi.
 کابینت نرکرفت آمریکا، در و پنجره‌های ترمال بریک آلمان، سرامیک و کاشی‌ها لاموس مکزیک. شیرآلات Moen آمریکا. لوسترها Eur lampart، اپلاسین آشپرخانه whirlpool  و ...
سازه‌ای بی‌نظیر در حد هتل هفت ستاره فوق‌العاده لوکس.
قیمت فروش؛ 000/000/250/231 تومان

صورت مالی؛ مجوز بازدید از پنت‌هاوس
خاص‌اند. برای افراد ویژه. هر کسی گذرش به حوالی آنها نمی‌افتد. بازدیدشان آداب خاص خودش را دارد. «ابتدا باید صورت مالی ارایه بدهید برای بازدید از پنت.» صفرهای پرتعداد و حجیم صورت‌مالی مجوزی‌اند برای ورود به این پنت‌هاوس‌ها. شرط لازمی که «عنایتی» از مشاوران املاک تهران از آن خبر می‌دهد. «عنایتی» به «شهروند» می‌گوید: «اگر این‌طور نباشد، هر کسی دوست دارد این پنت‌ها را ببیند. بنابراین به بهانه اجاره و خرید می‌رود بازدید.»
موقعیت جغرافیایی، متراژ، سال ساخت، امکانات و متریال، داشتن روف‌گاردن اختصاصی و طراح و سازنده پنت‌هاوس قیمت‌ها را تعیین می‌کنند. «هرکدام از اینها فاکتورهایی‌اند دخیل در قیمت‌ها. پنت‌هاوس‌ها حتی در یک محدود جغرافیایی هم رنج‌ قیمت مختلفی دارند.»  
مشاعات هتلینگ، استخر وسیع، سونا و جکوزی، سالن ورزش بیلیارد، لابی و تراس اختصاصی. لابی‌ای مجلل با سقف‌های مرتفع و کافی‌شاپی با محیطی آرام برای قرارها و جلسات کاری. فاکتورهای دیگری که سعی دارند بازارگرمی کنند برای بالا بردن قیمت پنت‌هاوس‌ها.
پنت‌هاوس‌ها؛ سازه‌هایی با نمای شیشه‌ای از سقف تا کف با طراحی دکوراسیون داخلی با طیف‌های رنگی برای آرامش بیشتر. سازه‌هایی که یک قرنی می‌شود به سمت طراحی‌های مدرن رفته برای جلب مشتری‌هایی که در رقابت در زندگی‌های لوکس و لاکچری‌اند. «رهن و اجاره پنت‌ها خیلی باب نیست. بیشتر این پنت‌ها برای فروش‌اند.»
رهن و اجاره این مکان‌های رویایی هم آداب و رسوم خاص خودش را دارد. «رهن پنت‌ها برمبنای قیمت هر مترمربع سازه محاسبه می‌شود.» قیمت پنت‌هاوسی به وسعت 1300متر در قلب فرشته ساخته‌شده به سال 1398 می‌شود چیزی حدود 000/000/000/500تومان. یعنی هر مترمربع حدود 000/600/384تومان. «مالک یک‌سوم قیمت هر مترمربع را ضربدر متراژ کرده و آن را مبنای محاسبه رهن می‌کند. درواقع پنت‌هاوس1300 متری  000/000/660/166تومان رهن می‌رود.»

لوکس‌ها؛ از استخر روی بام تا شیرآلات با آب طلا
پنت‌هاوس‌ها روزگاری محدود بودند به نیاوران و الهیه. چند سالی است اما شهرک‌غرب، سعادت‌آباد و ... هم جسته‌وگریخته پنت‌هاوس‌هایی به خود می‌بینند. ورق که برگشت و جاهای دیگر شهر هم بلندمرتبه‌سازی را شروع کردند؛ لوکس‌بودن شد فاکتور تمایز.
داشتن استخر روی بام یا داخل تراس، سونای خشک یا بخار یا هر دو و داشتن جکوزی نمونه‌ای از این فاکتورها هستند. به گفته «هاشمی» یکی از مشاوران املاک‌ تهرانی برخی از این پنت‌ها دارای آسانسور اختصاصی حمل ماشین تا داخل واحد‌ هستند. «آسانسور نفربر اختصاصی که از پارکینگ مستقیم بدون توقف تا در واحد می‌رود هم یکی از آپشن‌های این خانه‌هاست. داشتن دستگیره‌ها و شیرآلات آب طلا. سیستم سرمایشی و گرمایشی نوین از کف یا از دریچه‌ها. وجود آشپزخانه مبله، سیستم ضدحریق (دتکتور و اسپرینکلر) سیستم صوتی، زمین ورزشی و زمین گلف هم هست.»
انتخاب دیزاین و طراحی پنت‌هاوس گاهی اوقات به مشتری سپرده می‌شود. آپشنی برای متمایزشدن از بقیه در بازار رقابت. «پنت‌هاوس خام به مشتری نشان داده می‌شود تا با سلیقه او و هزینه مالک دیزاین و طراحی شود. این یکی از آپشن‌هایی است که این روزها طالب زیادی دارد.»
پنت‌هاوسی خام در اختیار قرار می‌گیرد تا باب میل مشتری رنگ و طراحی شود. گاهی اوقات گل‌های موردعلاقه مشتری هم در دیزاین گل‌کاری به کار برده می‌شود. «پنت‌ به سلیقه شما دیزاین و دکور می‌شود. این آپشن به مشتری این امکان را می‌دهد تا خانه رویایی‌اش را داشته باشد.»    

 رونق همیشگی رهن و فروش لوکس‌ها
پنت 2هزار متری  000/000/000/500 تومان. بنایی که اگر دلار را 28هزار تومان مبنا قرار دهیم می‌شود حدود 15میلیون دلار! پنت هزار متری 000/000/000/250 تومان هم با دلار 28هزار تومانی چیزی حدود 7میلیون دلار می‌شود.  
  صفرهای پرشماری که حتی دیگر صفت نجومی در حد و اندازه‌شان نیست و باید واژه‌ای درخورشان استفاده کرد. به گفته «مظفری» یکی از مشاوران املاک تهران بازار اجاره گران‌قیمت‌ها داغ است. او که سال‌هاست در منطقه یک فعالیت می‌کند، به «شهروند» می‌گوید: «بازار اجاره پنت‌هاوس‌ها و ویلاهای گران‌قیمت همچنان داغ است.»
پنت‌هاوس‌هایی با متراژهای بالا و بسیار لاکچری که اغلب فصول سال ساکنی به خود نمی‌بینند. ساکنانی که در رفت‌وآمدند و خیلی هم در خانه لوکس‌شان اقامت ندارند. «اغلب تجار ایرانی‌اند. شهروندانی که در حال رفت‌وآمد به اروپا، آمریکا و حتی امارت‌اند.» صفرها واهمه‌ای در دل‌شان نمی‌اندازد.
«اغلب مشتری ویلاها و پنت‌هاوس‌های لوکس این افرادند.»
شهروندانی که مایل‌اند مدت کوتاه اقامت‌شان در ایران هم از زندگی لاکچری و لوکس‌شان دور نباشند. «این خانه‌ها اغلب ماه‌های سال خالی‌اند. رهن و اجاره رقم‌های درشت این خانه‌های لوکس برای مستاجران این خانه‌ها عدد قابل توجهی نیست.»   
اجاره‌بها خانه‌‌به‌دوشان تهران را راهی حاشیه‌ها کرده. گروهی هم پناه برده‌اند به مناطق پایین‌تر به امید دادن اجاره‌بهای کمتر. «رهن و فروش پنت‌هاوس‌ها و ویلاهای لوکس هیچ‌گاه از رونق نمی‌افتد. این بازار همیشه داغ است و مشتری‌های خاص خودش را دارد.»
«درصد بالایی از خانه‌های لوکس خالی‌اند.» «مظفری» می‌گوید: «صاحبان این ملک‌ها تمکن مالی بالایی دارند و خیلی هم اصرار به اجاره رفتن ملک‌شان ندارند. «هرچند برای درامان ماندن از مالیات و ... هرازگاهی ملک‌شان را برای اجاره آگهی می‌کنند!»   
با این خانه سبک زندگی خاص را تجربه کنید
دوخوابه، دوبلکس
هزار و 370مترمربع
آشپزخانه به سبک ایتالیایی
مجهز به وسایل اولیه زندگی؛ وسایل برقی و ...
موقعیت لاکچری برای آشنایی با فرهنگ منطقه
ماجرا در قاره دور متفاوت است؛ در هالیوود خانه‌ای 850متری با وسایل اولیه زندگی حدود 3هزار و 600دلار خرج برمی‌دارد. در لیست قیمت‌ها خانه‌هایی با 3هزار و 200دلار هم به چشم می‌خورد آن هم با 650مترمربع. خانه‌هایی کمی بزرگ‌تر ماهی 5هزار دلار هزینه دارند برای مستاجر. خانه‌هایی با هزار و 370متر مربع متراژ.

سود دلار و سکه خرج پنت‌هاوس
آمارهای آبان 1400 مختص معاملات تهران گواه این‌اند که نجومی‌ها تنها 4.3درصد معاملات را به خود اختصاص داده‌اند. درصدی که به واحدهای بالای 10میلیارد تومان اختصاص دارد. خانه‌هایی هم که در قیمت‌گذاری‌ها هر مترمربع‌شان حدود 80میلیون تومان شده، سهم 3.3درصدی از کل معاملات دارند.   
در خریدوفروش‌ها هم با مبنای زیربنا خانه‌هایی با متراژ بالای 200متر تنها سهم 2.2درصدی از قراردادها را به خود اختصاص داده‌اند. یکی از مشاوران املاک تهران بر این باور است که فروش خانه‌های لوکس و پنت‌هاوس‌ها کار سختی است و به همین‌ راحتی‌ها اتفاق نمی‌افتد. «مگر چند درصد از شهروندان تمکن خرید چنین خانه‌هایی را دارند؟» خانه‌هایی که قیمت‌های‌شان روی میلیارد می‌چرخد.
«قیمت‌گذاری این خانه‌ها متر و معیار خاص و مشخصی ندارد.» «بیاتی» یکی از مشاوران املاک تهران رونق پنت‌هاوس‌ها و خانه‌های لوکس را مربوط به دهه90 می‌داند. «در آن دوران نقدینگی به‌دست‌آمده از بازار سفته‌بازی و بازارهای دلار و سکه به سمت خرید خانه‌های لوکس سرازیر شد. سرمایه‌های درشتی که به سمت بازار امن مسکن سرریز شدند.»

نام‌ها و برندها تعیین‌کننده قیمت
193متر پنت‌هاوس شهرک‌غرب
قیمت: 14.4میلیارد تومان
قیمت هر مترمربع: 75میلیون تومان
8ساله، 4خوابه با دو سالن بزرگ و مستر مهمان.
 ویوی ابدی 360 درجه از کوهستان.
لوکیشنی بدون ترافیک و با آب‌وهوایی بی‌نظیر.
نزدیک به مراکز بزرگ خرید، دسترسی عالی به شاهراه‌های اصلی شهر همت،  حکیم، اتوبان، آزادگان و…
برخی‌ها قیمت‌شان کمی توفیر دارد با نقاط دیگر شهر. «قیمت از متری 350 تا 600میلیون شروع می‌شود.» «منصوری» به «شهروند» می‌گوید: «عوامل متعددی در تعیین قیمت دخیل هستند. از موقعیت ملک و نوع ساخت و متریال مورد استفاده در واحد تا حتی ارتفاع ساختمان.» به گفته این مشاور املاک اغلب این واحدها از امکانات خاصی برخودارند. «اینکه در کدام برج قرار گرفته باشند، قیمت‌شان متفاوت است.»
سازنده‌ها هم در تعیین قیمت تاثیرگذارند. اینکه کدام برج را چه کسی ساخته باشد، قیمت واحدها فرق می‌کند. پنت‌هاوس‌های شیک و لاکچری شمال شهر را هم نام سازنده‌هایشان تعیین می‌کند. «تعداد سازنده‌ها زیاد است. اما سازنده‌هایی که پروژه‌های خاصی را ساخته‌اند، بی‌شک قیمت بالاتری هم تعیین می‌کنند. پنت‌هاوس‌های لاکچری هم اغلب دست همین سازنده‌هاست.»
به گفته «منصوری» نام‌هایی چون «منصورزاده»، «ابریشم‌چی»، «اکبری» و «جهانیان» در صنعت برج‌سازی برندهای شناخته‌شده‌ای هستند.   


تعداد بازدید :  734