شماره ۵۱۸ | ۱۳۹۳ شنبه ۱۶ اسفند
صفحه را ببند
تقویم تاریخ

آغاز تعطیلی یکشنبه‌ها
1694 سال پیش، برابر با هفتم مارس 321 میلادی، كنستانتين يكم امپراتور معروف روم و بنیانگذار شهر قسطنطنیه، یکشنبه‌ها (روز خدای خورشید) را روز استراحت و تعطیل عمومی اعلام کرد. در زمان صدور این حکم هنوز مسيحيت در قلمرو روم رسميت نيافته بود. اين تعطيلي هفتگي در طی قرن‌ها به تدريج تعميم يافته و رنگ مذهبي به خود گرفت. در جهان مسيحيت مردم براي دعا و شنيدن موعظه روزهای یکشنبه به كليساها مي‌روند.

زادروز نخستین عکاس
250 سال پیش، برابر با هفتم مارس 1765 میلادی، ژوزف نیسه‌فور نیپس، مخترع عکاسی و یکی از پیشگامان این عرصه، در فرانسه به دنیا آمد. او که به خاصیت سیاه شده کلرید نقره در برابر نور و حساسیت آن نسبت به تابش پی برده بود، به ساخت دوربین همت گماشت و جعبه‌اي تهیه کرد كه يك روزنه براي ورود نور در آن تعبيه شده بود. نیپس نخستين عكس تاریخ را در سال 1827 ميلادي از پشت پنجره اتاق خود در پاريس گرفت كه در كتاب‌هاي مربوط به تاريخچه عكاسي عنوان آن را «منظره‌اي از پنجره» نوشته‌اند. او براي برداشتن اين عكس 8 ساعت وقت صرف كرده بود.

قطع رابطه با انگليس
26 سال پیش، برابر با شانزدهم اسفند 1367 خورشیدی، 21 روز پس از صدور فتوای تاریخی امام خمینی (ره) مبنی بر ارتداد سلمان رشدی، نویسنده کتاب موهن «آیات شیطانی»، ایران روابط سیاسی خود با انگلستان را قطع کرد. مجلس شوراي اسلامي، در نهم اسفند 1367، طي جلسه‌ای فوق‌العاده‏، با اعلام ضرب‌الاجلِ يك هفته‏اي براي انگليس، هرگونه رابطه سياسي با لندن را منوط به عذرخواهي مقامات انگليسي و تجديدنظر در مواضع غيراصولي نسبت به جهان اسلام کرده بود اما وزيرامور خارجه انگليس ضمن ابراز تاسف از انتشار كتاب رشدي، خود و دولت متبوعش را جدا از مسئوليت انتشار اين كتاب دانست.

ارسال دیدگاه شما

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان پارسی باشد منتشر نخواهد شد.

تعداد بازدید :  374